این وبلاگ حاوی مطالب علمی و گزارش کار آزمایشگاه می باشد.(سیدحامدحسینی)

از اين كه به وبلاگ آزمایشگاه ایران امده ايد تشكر مي كنيم و اميدوارم كه لحظات خوشي را با ما سپري كنيد.
 
 

اندازه گیری یون کربنات و بی کربنات در محلول خاک
|

اندازه گیری یون کربنات و بی کربنات در محلول خاک

مقدمه:

تیتراسیون های تشکیل کمپلکس

معرف های کمپلکس ساز به طور وسیعی برای تعیین مقدار کاتیون ها به کار می روند. مفید ترین این معرف ها ترکیبات آلی با چند گروه دهنده الکترون هستند که با یون های فلزی پیوند های کوالانسی چندگانه تشکیل می دهند. بسیاری از یون های فلزی با گونه های دهنده ی زوج الکترون بر هم کنش کرده و ترکیبات کئوردیناسیون با یون های کمپلکس به وجود می آورند . گونه دهنده زوج الکترون را لیگاند می نامند . یک لیگاند باید حداقل یک زوج الکترون غیر مشترک برای ایجاد پیوند داشته باشد . لیگاند های معدنی متداول عبارت اند از : آب ، آمونیاک و یون های هالید .

تعداد پیوند هایی که یک کاتیون می تواند با عامل دهنده الکترون تشکیل دهد ، عدد کئوردیناسیون آن می نامند . اعداد کئوردیناسیون می توانند از لحاظ بار الکتریکی مثبت ، منفی و یا خنثی باشند.

از سال 1940به بعد روش های تیتراسیون بر اساس تشکیل کمپلکس ( گاها به نام روش های کمپلکس سنجی) کاربرد بیشتری پیدا کردکه کاربرد دسته خاصی از این ترکیبات به نام کی لیت ها برای مقاصد تجزیه ای اثبات شد . کی لیت هنگامی تشکیل می شود که یک یون فلزی با یک لیگاند حاوی دو یا چند گروه دهنده ی الکترون حلقه ی هتروکسیل 5 یا 6 عضوی تشکیل دهد .

اندازه گیری کربنات و مخلوط های کربنات با دیگر باز ها :

تعیین کیفی و کمی اجزای موجود در محلول حاوی سدیمکربنات ، سدیم هیدروژن کربنات و سدیم هیدروکسید یا به صورت تنها و یا مخاوط مثال جالبی است از اینکه چگونه تیتراسیون های خنثی شدن را می توان برای اندازه گیری مخلوط ها به کار گرفت از سه ماده نمی تواند به مقدار محسوس وجود داشته باشد . زیرا که ماده ی سوم در اثر واکنش حذف می شود .

برای اندازه گیری این مخلوط ها لازم است دو تیتراسیون انجام شود یکی از این دو تیتراسیون در حضور شناساگر با دامنه تغییر رنگ بازی مانند فنول فتالئین و دیگر ی در حضور شناساگری با دامنه تغییر رنگ اسیدی مانند سبز بروموکروزول انجام می شود . سپس با توجه به حجم نسبی اسید مصرف شده برای انجام تیتراسیون حجم های یکسان از محلول نمونه ترکیب اجزای موجود در مخلوط تعیین می شود . پس از آنکه ترکیب محلول مشخص شد ، داده های حجمی را می توان برای محاسبه غلظت هر جز به کار برد .

روش کار :

ابتدا cc5 عصاره ی اشباع را در یک ارلن cc250 می ریزیم ، سپس سه قطره معرف فنول فتالئین به آن اضافه می کنیم . اگر رنگ محلول صورتی رنگ شد ، آن را با اسید سولفوریک 01/0 نرمال تیتر می کنیم تا بی رنگ شود . حجم اسید مصرف شده را یادداشت می کنیم . بر روی همان محلول سه قطره معرف متیل اورانژ اضافه می کنیم تا رنگ محلول نارنجی شود و با اسید سولفوریک 01/0 نرمال تیتر و حجم مصرفی را یادداشت می کنیم .

محاسبات :

حجم اسید مصرفی با فنول فتالئین  = 0/9 ml           

حجم اسید مصرفی با متیل اورانژ = 0/7 ml              

 = 0

 = 0/2

 = V × N = 9/0 ml × 01/0 N = 009/0

 = V × N = 7/0 ml 01/0 N = 007/0

   =    =  = 0/0036  

   =  =  = 0.0422  

 

نتیجه گیری :

کربنات ها در مناطق خشک و نیمه خشک یه طور گسترده یافت می شوند . این نمک ها در آب هاب زیرزمینی در مناطق خشک و نیمه خشک نیز دیده می شوند . تاثیر این نمک ها بر خصوصیات خاک و رشد و نمو گیاهان و به مقدار آن ها در خاک ها و همچنین ترکیب شیمیایی نمک و میزان حلالیت و سمیت آنها بستگی دارد. یکی از این نمک ها کربنات کلسیم یا آهک است . چون این نمک حلالیت بسیار کمی دارد ، باعث شوری خاک ها نمی شود . به همین دلیل خاک های آهکی بیشتر از 5% کربنات کلسیم آزاد دارند و خاک های شور به حساب نمی آیند و معمولا منشا شوری در خاک های آهکی ، شوری نمک های دیگر است . ولی کربنات کلسیم نمکی است قلیایی به همین دلیل باعث به وجود آمدن PH قلیایی در خاک می شود (PH = 8/2 -8/5 ) . کربنات کلسیم چون حلالیت کمی دارد ، برای گیاهان زراعی مسموم کننده نیست و تنها PH قلیایی ایجاد شده می تواند از جذب بعضی از عناصر مخصوص ، عناصر کم مصرف به جز مولیبدن جلوگیری به عمل آورد . به همین دلیل کمبود عناصر کم مصرف آهکی و مخصوصا در گیاهان حساس و درختان میوه دیده می شود . یون کربناتی که از انحلال آهک در خاک ایجاد می شود ، می تواند توسط گیاهامن جذب شده و باعث ایجاد کمبود آهن در گیاهان شود .

خاک هایی که دارای کربنات کلسیم هستند به دلیل داشتن واکنش قلیایی برای گیاهان اسید دوست مثل چای و قهوه مناسب نبوده ، ولی برای گیاهان آهک دوست مثل چغندر قند و بعضی از درختان میوه که به آهک حساسیت کمی دارند مثل بادام و زرد آلو مناسب می باشد . گاهی اوقات حضور کربنات کلسیم در لایه های خاک باعث سیمان شدن ذرات به یکدیگر شده و از نفوذ ریشه ی گیاهان جلوگیری می کند .

کربنات منیزیم دارای حلالیت بیشتری نسبت به کربنات کلسیم می باشد . کربنات منیزیم مانند کربنات کلسیم نمکی است قلیایی که حضور آن باعث ایجاد PH قلیایی در خاک شده . به همین دلیل کربنات منیزیم در خاک به دلیل ایجاد PH قلیایی یک فاکتور مهم به حساب می آید . چون باعث ایجاد استرس گیاهان و کاهش حاصلخیزی خاک می شود .

کربنات سدیم نمکی است به شدن قلیایی که حضور آن در خاک باعث ایجاد قلیاییت خاک می شود . اثر سوء این نمک بسیار زیاد است که دلیل آن حلالیت زیاد این نمک در آب بوده است . حضور کربنات سدیم به میزان 05/0 – 1/0 باعث کاهش حاصلخیزی خاک می شود . چون بی کربنات سدیم نمکی است قلیایی و باعث افزایش سدیم تبادلی خاک می شود . بنابراین بهتراست قبل از شست وشوی این نمک از خاک ابتدا مواد حاوی کلسیم به خاک اضافه شود تا با سدیم تبادلی تعویض و از انتشار رس ها هنگام شست و شو جلوگیری شود ، پس اقدام به شست وشوی خاک با آب فراوان شود .  

منابع :

گفته ها و آموزش های اساتید گروه خاکشناسی دانشگاه زنجان 

 

 :: موضوعات مرتبط: آزمایشگاه خاک شناسی، آزمایشگاه خاک های شور و سدیمی، آزمایشگاه پیدایش و رده بندی خاک
نویسنده : سیدحامد حسینی
تاریخ : پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰
زمان : 14:11
:: راهنما ی وبلاگ
:: مقالات درس پیدایش و رده بندی مربوط به امتحان
:: آیا رابطه ای بین رعد و برق و رشد گیاه و قارچ وجود دارد؟
:: چینی‎ها در کمتر از 10 سال، بیابانی را گلستان کردند
:: مقالات شیمی مربوط به امتحان
:: فيزيولوژي جذب آب در گياهان
:: دانلود برنامه فیلترشکن WebFreer_Setup_1.0.3.504
:: اصلاح خاک های شور و قلیایی
:: عسل بخورید تا چربی‌هایتان بسوزد
:: آیروژل چیست؟
:: چرا آب گرم زودتر از آب سرد یخ می‌زند؟!
:: کنترل بیولوژیکى علف‌هاى هرز
:: انواع کشت گوجه فرنگی در گلخانه
:: آموزش کشت خیار معمولی و درختی در گلخانه
:: ديفن باخيا


 
set as your home page