این وبلاگ حاوی مطالب علمی و گزارش کار آزمایشگاه می باشد.(سیدحامدحسینی)

از اين كه به وبلاگ آزمایشگاه ایران امده ايد تشكر مي كنيم و اميدوارم كه لحظات خوشي را با ما سپري كنيد.
 
 

رنگ خاک
|

رنگ خاک

مقدمه

اهمیت رنگ خاک :

رنگ خاک یکی از خصوصیات فیزیکی خاک است که می تواند در برخی خواص خاک مؤثر واقع شود. مهمترین خاصیتی که می توان اثر رنگ را بر آن ملاحظه نمود خاصیت جذب حرارت توسط خاک است. از روی رنگ خاک می توان به میزان نسبی مواد آلی، وضع زهکشی داخلی و تهویه خاک پی برد و نحوه تشکیل افقهای مختلف را بهتر درک کرد. کانی های عمده خاک در اصل دارای رنگ روشنی می باشند. تغییرات شیمیایی برخی عناصر مخصوصاً آهن و تشکیل مواد آلی در مراحل مختلف سبب رنگ های تیره و خاکستری و قرمز و ... در خاک می گردند.
خاک های با زهکشی ضعیف حاوی مقدار بیشتری مواد آلی بوده و رنگ سطح آنها کاملاً تیره است . قسمت های زیرین خاک دارای رنگ خاکستری روشن می باشد. در خاک های با زهکشی متوسط رنگ خاکستری خاک یکنواخت نبوده بلکه لکه های زرد رنگ در آن مشاهده می گردد. در خاک های با زهکشی مناسب واکنش های اکسید کننده مناسب در آن به وقوع پیوسته سبب ایجاد رنگ های زرد و قرمز در ترکیبات آهن می گردد. هر چه درجه آبدار شدن ترکیبات آهن حاصل بیشتر باشد رنگ خاک زردتر هر چه این ترکیبات کم آب تر باشد رنگ خاک قرمز شفاف تر است.  

هدف

هدف از این آزمایش اندازه گیری رنگ خاک است

طریقه ی اندازه گیری رنگ خاک

رنگ خاک از روی دفترچه ی رنگ Mansell تعیین میگردد این دفترچه شامل 175خانه ی رنگی است که طور منظم و سیسماتیک و بر اساس سه مشخصه ی رنگ یعنی hue،value،chroma تنظیم گردیده است .رنگ خاک معمولا بدلیل اینکه خاک از مواد گوناگون ساخته شده است بنابراین حالت ناخالص دارد به عبارتی رنگ یک خاک از رنگهای متفاوتی ساخته شده است بنابر این هنگامی از رنگ غالب صحبت میشود منظور ذره ای است که بیشترین سطح ویژه را دارد که بصورت زیر بیان میشود

*  درصد وزنی هر گروه * سطح ویژه=مساحت هر گروه

 

در دفترچه ی رنگ marsellسه گروه اصلی hueداریم که هر کدام از آنها به چهار گروه hueفرعی تقسیم میشود بنابراین تمام خاکهای دنیا در 12hueفرعی تقسیم میشود عدد5 نشان دهنده ی اصلی ترین گروه است.

Y

YR

R

2.5Y

2.5YR

2.5R

5Y

5YR

5R

7.5Y

7.5YR

7.5R

10Y

10YR

10R

تقسیمات Value

درجه ی روشنی یا تیرگی خاک یا شدت نور انعکاسی با معیار value شناسایی میشود.value از سیاه خالص (0)تا سفید خالص(10) گسترش دارد و خاکستری در وسط با عدد (5)قرار دارد.

تقسیمات Chroma

خلوص نسبی یا قدرت طیفی رنگ  غالب است و بین (0)تا(8) درجه بندی شده است.عدد(0)کمترین درجه خلوص رنگ یا رنگ خاکستری و عدد (8)قویترین درجه برای بیشترین خلوص است.

روش کار

مقداری خااک نرم و ریز یا کلوخه ای از خاک را تهیه میکنیم و با رنگ دفترچه مقایسه میکنیم و با هر قسمت که بیشترین همخوانی را داشته باشد انرا انتخاب و مشخصات رنگ را از صفحه ی مقابل یادداشت میکنیم.

مواد و وسایل مورد نیاز

*  مقداری خاک نرم یا کلوخه ای از خاک

*  دفترچه ی marsell

منابع

*  سیدحامدحسینی

*  www.AZ0098.blogfa.com

 :: موضوعات مرتبط: آزمایشگاه خاک شناسی، آزمایشگاه خاک های شور و سدیمی، آزمایشگاه فیزیک خاک، آزمایشگاه شیمی خاک، آزمایشگاه پیدایش و رده بندی خاک
نویسنده : سیدحامد حسینی
تاریخ : شنبه هفتم اسفند ۱۳۸۹
زمان : 18:48
:: راهنما ی وبلاگ
:: مقالات درس پیدایش و رده بندی مربوط به امتحان
:: آیا رابطه ای بین رعد و برق و رشد گیاه و قارچ وجود دارد؟
:: چینی‎ها در کمتر از 10 سال، بیابانی را گلستان کردند
:: مقالات شیمی مربوط به امتحان
:: فيزيولوژي جذب آب در گياهان
:: دانلود برنامه فیلترشکن WebFreer_Setup_1.0.3.504
:: اصلاح خاک های شور و قلیایی
:: عسل بخورید تا چربی‌هایتان بسوزد
:: آیروژل چیست؟
:: چرا آب گرم زودتر از آب سرد یخ می‌زند؟!
:: کنترل بیولوژیکى علف‌هاى هرز
:: انواع کشت گوجه فرنگی در گلخانه
:: آموزش کشت خیار معمولی و درختی در گلخانه
:: ديفن باخيا


 
set as your home page